Olej z černého kmínu, všelék faraonů i na dnešní alergie

Olej z černého kmínu, všelék faraonů i na dnešní alergie

Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.

Tento olej je mimořádný. Byl známý už ve starém Egyptě jako univerzální léčivo vyšších vrstev. A v současnosti je oblíbeným předmětem zkoumání vědců. Asi jim také zavoněl. Má totiž velmi výrazné aroma i chuť. Právě proto ho každý nemusí, ale účinky oleje z černého kmínu jsou tak fascinující, že bychom se s nimi měli podrobněji seznámit asi všichni. Pomáhá totiž s problémy, které známe skoro všichni. Schválně, koho s nás se nějak nedotkly alergie a ekzémy?

Semínka černuchy seté, jak se správně jmenuje onen „černý kmín“, jsou podobně jako kmín, mák nebo třeba sezam hojně využívanou přísadou do pečiva. Na celém Středním východě (a nejenom) se odedávna přidává do potravin pro zlepšení chuti i podporu trávení. Malá, tvrdá, černá semínka černuchy jsou známé i ze evropských tradic, těch magických, míchala se s nimi vykuřovací směs proti čarodějnicím.

Líbilo by se vám zažít rostlinné oleje na vlastní kůži? Zvu vás na kurz! Společně testujeme kolem 25 různých druhů, mažeme, ochutnáváme, povídáme si o nich…

Olej žluté barvy se lisuje za studena ze semen černuchy seté (Nigella sativa) a pro své významné léčebné účinky se užíval již ve starém Egyptě, v Asii a Africe. Dodnes je součástí tradičních medicínských systému v Číně a Indii. Jako léčivo faraonů je popsán ve slavném Ebersově papyru ze 16. století př. n. l., v němž se popisuje stav tehdejší farmakologie. Semínka černuchy byla nalezena v Tutanchámonově hrobce, ale i v Turecku na 4000 let starých nalezištích.

Černucha setá je původem z Asie, Středního východu a Evropy, ale v dnešní době se pěstuje hlavně v Indii. Černý kmín je velmi ceněn pro svá semena, která obsahují až 40 % oleje, 22 % proteinů, aminokyseliny, redukující cukry, slizy, alkaloidy, organické kyseliny, třísloviny, pryskyřice, hořčiny a další minoritní látky.

Olej z černého kmínu působí výrazně proti nepříjemným alergickým reakcím, bohužel dnes tolik rozšířenému problému dětí, teenagerů i dospělých. Látky v oleji obsažené jednak posilují zdravou funkci imunitního systému a k tomu uvolňují křeče hladkého svalstva, tedy i průduškové spasmy způsobující alergický kašel.

Olej má také vysokou antioxidační a protizánětlivou aktivitu a významně působí proti nežádoucím bakteriím. A kromě spasmolytického, broncho-dilatačního účinku je navíc hepatoprotektivní a antihypertenzní. To vše hlavně při vnitřním užívání.

Chcete vědět víc? Prosím pokračujte přímo na Kouzlo vůní…

Sdílet