Arganový olej, poklad z Maroka a „žehlička“ na vrásky

Arganový olej, poklad z Maroka a „žehlička“ na vrásky

Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.

Typický a jedinečný produkt Maroka, dnes asi i ten nejznámější. Stromy Argánie trnité rostou ponejvíce právě tam. Je to strom, který se neuvěřitelně dobře dokázal adaptovat na extrémní sucho a náročné přírodní podmínky této části severní Afriky.

Není divu, že argánie jsou pro místní obyvatele velmi vážené. Poskytují zdroje stravy, ochranu před sluncem a chrání před rozšiřováním pouští. Já osobně mám s vysoce kvalitním arganovým oleje takovou zkušenost, že mu pracovně říkávám „žehlička na vrásky“. Takový zázrak totiž dokázal s mými jemnými vráskami kolem očí za jedinou noc… Více se dozvíte v článku! 🙂

Líbilo by se vám zažít rostlinné oleje na vlastní kůži? Zvu vás na kurz! Společně testujeme kolem 25 různých druhů, mažeme, ochutnáváme, povídáme si o nich…

 

Oleje z pecek není snadné vydobít

Podobně jako u ostatní olejů získávaných z pecek, je cesta k výsledného produktu – lisovanému tekutému zlatu v podobě oleje – dosti náročná! Pecka je uvnitř, plod je nutné nejdříve oloupat, často se před tím suší, loupe se špatně. Pak se musí rozbít pecky, aby se získalo olejodárné jádro.

Pokud vás zajímá, jakou má olej výtěžnost, tedy kolik procent se ho získá z původního rostlinného materiálu, tak u arganu je to 30% až 55%, podle způsobu zpracování. Samozřejmně moderní, výkonné způsoby jsou výnosnější, ale zase často uberou oleji na kvalitě.

Sám olej je poměrně trvanlivý, obsahuje totiž přírodní antioxidanty. A to je skvělé i pro pleť. Jedním z těch výrazných ve složení oleje je vitamín E – tokoferol. Dalšími látkami v arganovém oleji jsou karoteny a fytosteroly.

Vůně arganového oleje

Měla by být ořechová, možná trochu více výrazná, než je člověk zvyklý třeba u mandlového oleje. Ale určitě nemá pravý a kvalitní olej nějak zapáchat. Na dně kvalitního oleje také můžete najít sedlinku. Ta je jen potvrzením kvality obsahu lahvičky. Není na závadu. Často je to z oleje samotného ten největší poklad. Proto lahvičku před použitím protřepejte.

Vliv na kvalitu oleje

Protože se jedná o dobře prodejný a velmi vyhledávaný olej, tak klasicky dochází i k různým trikům a „podlostem“. Jednou z nich je použití starých, plesnivých a nekvalitních jader argánie.

Původní čistý olej se také může ředit nějakým levnějším, dobarvovat extraktem z papriky apod. I proto doporučuji nakupovat u ověřených, dobrých dodavatelů.

A ještě jednu praktickou radu. Moc nedoporučuji nakupovat hotové kosmetické produkty „s arganovým olejem“. Z praxe vím, že ve skutečnosti ho obsahují takové to množství „nula, nula, nic…“. To raději investujte do menší lahvička čistého, prověřeného arganového oleje a používejte buď tak jak je nebo ho sami přimíchejte do oblíbeného krému či tělového mléka.

Chcete vědět víc? Prosím pokračujte přímo na Kouzlo vůní…

Sdílet