Cedr, vůně do nepohody pro vnitřní klid i pro zdraví

Cedr, vůně do nepohody pro vnitřní klid i pro zdraví

Článek jsem psala pro Kouzlo vůní jako součást aromaterapeutické série pro partnera časopisu.

Sladkost. Pevnost. Energie. Bezpečí. Jistota. Klid. Síla. Svěžest. Jas. Tahle slova a v tomhle pořadí mi naskákala na úvod článku při procítěném čichání k lahviččce s bio éterickým olejem z cedru atlaského. Je to dostupná a v mnoha směrech mutlifunkční esence, která by vám doma podle mého neměla chybět.

A opět se mi krásně potvrdilo, že má smysl dát pocitům z vůně čas. Sladkost se tady totiž postupně přerodí v klid a sílu. Na konci přijde svěžest a jasnost. Cedr je ideálním pomocníkem ve chvílích krize, životních těžkostí, stresech, nedostatku sebedůvěry, vyčerpání a chybějící motivaci. V článku dojde i na fyzické záležitosti, nebojte. To si u cedru nedovolím nesdělit! Je totiž nečekaně kvalitné pomocí v případě alergických reakcí a mistr v boji s celulitidou. A ještě v jednom boji je nepřekonatelný, v boji s obtížným hmyzem.

Zajímá vás aromaterapie? Baví vás vůně? Moje cesta je praktická, moje kurzy jsou plné zážitků a tvoření. Zvu vás a těším se na viděnou, na čichanou! Přehled kurzů.

Z pohledu aromaterapeuta je zajímavé, že je výjímkou mezi jehličnany. Éterický olej se totiž destiluje ze dřeva. Na rozdíl od jedle, borovice, smrku, ty nabízí svou sílu v podobě jehličí…

Proto také u cedru nejprve nastupuje sladkost a nikoli typická svěží lesní vůně jehličnanů. Nicméně po vlastní zkušenosti bych dodala, ano vůně dřevitá, ovšem s energetickou silou smrku či borovice.

A tak bych aromaterapeutické použití cedru nedoporučila v čase těsně před spaním. Já se ho pěkně načichala večer při psaní článku a pak jsem v posteli dlouhé hodiny nejen dumala nad všemi jeho úžasnými účinky, ale spřádala spoustu plánů a zpracovávala vize. Ovšem byla jsem ve velkém a velmi přijemném vnitřním klidu! 🙂 A když jsem konečně usnula, tak to ve snění dál pokračovalo.

Tudíž vůni cedru použijte rozhodně při hledání vize, při posílení záměru, dodání energie novým projektům, při potřebě stabilizace ve vašich činnostech. Tam všude ho velmi oceníte. Moc se mi líbí, co o něm zmiňuje Bára Krejčí ve skriptech z „našeho“ Institutu aromaterapie, totiž že pomáhá přeměnit zážitek na zkušenost. I zážitek primárně vnímaný jako nepříjemný, smutný apod. Známý britský aromaterapeut Gabriel Mojay zase píše, že může pozvednout naše ego, když ctítíme odzizení a vyvedení z rovnováhy – například utrpíme-li „kulturní šok“ v jiné zemi v situaci pro nás neznámé.

Cedrový olej je považován za lehce močopudný. Tak k tomu bych také něco ráda dodala z vlastní zkušenosti v posledních dnech. Jak píšu článek, hodně ho čichám. A nějak jsem začala víc pít a logicky taky běhat na záchod. Takže bych ho doporučila v případech, kdy je třena chuť na tekutiny podpořit, například při detoxikačních kůrách.

Vůně cedru bývá často popisována jako „balzámová“. Ona je opravdu takovým balzámem pro naši duši. Dřevo cedrů obsahuje velké množství silice. Tím pádem je velmi odolné proti plísním a škůdcům a bylo vysoce ceněným stavebním materiálem. Sloužilo ke stavbě nevýznamějších chrámů, paláců a lodí. Egypťané ho používaly při mumifikaci a pohřbívání.

Chcete vědět více o jedinečné síle cedru, pokračujte k článku TUDY…

Sdílet