Čarodějnice a letní slunovrat – divoké oslavy stvoření a nového života v přírodě

Čarodějnice a letní slunovrat – divoké oslavy stvoření a nového života v přírodě

Svátky, bohyně a vůně. Kosmetické ošetření ve spojení s aromaterapií může být slavnostním rituálem. V aktuálním ročním období (pozdní jaro a začátek léta) je tématem splynutí protikladů a nevyhnutelnost znovu zrození.

Kolo roku rozdělené osmi tradičními událostmi bylo inspirací k tematickému výběru éterických olejů. Vůně jsem vybrala tak, aby charakterizovaly jednotlivé Bohyně a smysl jejich svátků. Děkuji tímto Janě Sládkové a jejímu salonu Individualita.cz za nápad a pozvání ke spolupráci.

Součástí kolekce jsou i 4 univerzální esence. Svou povahou a působením se hodí vždy. Jak k příležitosti oslavování, tak pro úžasné účinky na ženskou pleť i duši. U všech zmiňovaných éterických olejů najdete kromě obecnějších informací též zmínku o působení na lidskou kůži.

Dnem jarní rovnodennosti definitivně začíná šťavnaté a radostné období obnovy. Morana, smrtka jako symbol definitivně poražené zimy, je vynesen. A život v přírodě každým dnem nabývá na intenzitě a zelenosti. Následuje část roku zasvěcená extatickým oslavám posvátného tance Boha a Bohyně, jejich propojení a splynutí. Na fyzické rovině je výsledkem oplodnění, znovu zrození a pokračování života. Jaké k těmto příležitostem vybrat éterické oleje? Slavnostní a láskyplné.

Oheň symbol pálení čarodějnic

 

Lada (Rhiannon) bohyně Milenka a její svátek Čarodejnice (Beltine) 30. dubna

 

V koloběhu tradičních svátků a rituálů přichází 30. dubna divoká filipojakubská noc s pálením čarodějnic. Po rozednění pak 1. máj. Tento nespoutaný rej má v kompetenci bohyně Lada – archetyp Milenky. Patří k ní barva červená, plná vášnivé energie.

Opojná, ničím nekontrolovaná extáze a posvátné spojení je ztělesněním této oslavy. A vůně? Smyslné a prohlubující vnímání i prožitky. Esence spojované s láskou a prožíváním sama sebe, často jsou považovány za afrodiziaka.

Májky typická jarní symbolika

 

Ylang ylang

Probouzí emoce, pocit bezpečí, ale i smyslnost, podporuje emoční stabilitu, tiší a chladí neklid, zjemňuje a pročišťuje, usnadňuje sebepřijetí.

Pomáhá hydrataci obličeje, vhodný na mastnou i suchou pleť, harmonizuje činnost endokrinních žláz.

Pačule

Silně uzemňující vůně, přináší stabilitu a racionalitu, pomáhá “ustát” i velmi náročné životní situace, údajně má mužskou energii, dobrá při přílišném mentálním zatížení a duševní vyčerpanosti, antidepresivum při úzkostech a podráždění, tradiční meditační esence, podněcuje tvořivost a aktivitu.

Stimuluje regeneraci tkání, rozpouští hematomy, na akné, ekzémy, praskliny, jizvy, proti pocení nohou, je protizánětlivá, antibakteriální, na bolesti nervového původu.

Santal

Meditativní vůně, nejlepší pro “Žít tady a teď”, odpoutání od minulosti, křivd, samoty, čistí a sjednocuje mysl, proti přílišnému přemýšlení, je antidepresivní a zklidňující, pomáhá přijímat realitu a nežít v minulosti.

Působí antisepticky, na akné, záněty, je astringentní a mírní svědění.

 

Letní slunovrat a jeho Bohyně vody

Rusalka Bohyně vody a vodních tvorů (Litha) a její svátek Letní slunovrat 20. června

 

Barvou svátku jsou všechny odstíny vodní hladiny a jeho elementem voda. Ve vodě vznikl život na Zemi, ve vodě rostou zárodky nového života dodnes. Je symbolem emocí, plynutí i odpouštění. Déšť, rosa i slzy, pot a krev, všechny tyhle tekutiny souvisí s energií vody jako symbolického prvku. V našich končinách začíná tímto dnem dle kalendáře to pravé léto. Ve skutečnosti se slunovratem vlastně slunce začíná vzdalovat a dny zkracovat.

Heřmánek pravý (modrý)

Jedna z nejlepších esencí pro vnitřní dítě a vnitřní ženu, hojí zranění duše, při potlačeném vzteku, hněvu, podráždění, pomáhá nalézt podstatu věcí a vyjádřit vlastní potřeby a touhy, odlehčuje od běžných starostí, přináší klid a pohodu, zjemňuje nás. Na fyzické rovině snižuje horečku, podporuje tvorbu bílých krvinek, na bolesti hlavy, uší, svalů, na revmatickou artritidu, pomáhá trávení.

Hojí ekzémy, dermatitidy, zánětlivé stavy kůže a sliznic.

Růže

Čistá podoba lásky, pomáhá zpracovat traumata a bolesti i ty hluboko uložené, jejím hlavním tématem je ženskost a mateřství, pomáhá při úzkostech a nespavosti, posiluje schopnost mít se rád. Tonizuje nervy, obnovuje energii, reguluje játra a žlučník, hojí.

Zajizvuje a čistí, velmi vhodná pro zralou a unavenou pleť, vyhlazuje vrásky.

Geránium růžové

Typická ženská vůně související s kreativitou, stabilizuje emoce, chladí a zklidňuje mysl rozbouřenou přemírou úzkostí, strachů, stresů, přepracovaností, uvolňuje zablokovanou sexualitu a hormonální tenze, posiluje prožitek a smysly, výrazně antidepresivně působí na psychiku, dodává radost a potěšení. Na fyzické úrovni léčí chřipky a nachlazení, potlačuje svalové bolesti nervového původu, stimuluje játra.

Hojí, čistí, zajizvuje pokožku – rány, vředy, akné, afty, suchá kůže.

Růže královna květin plná lásky

Pro celé kolo roku a každou bohyni

Kadidlo

Tradiční meditační a rituální vůně, propojuje roviny fyzické a duchovní, čistí mysl od starých zranění i zbytečných myšlenek, prohlubuje dýchání, zklidňuje nervy. Výborné na bolesti kloubů a revmatoidní artritidu.

Hojí pokožku a zaceluje rány, regeneruje kožní buňky, vyhlazuje vrásky zralé pleti.

Myrha

Pomáhá snášet samotu, je antidepresivní, sjednocuje tělo a ducha, při přehlcenosti, obavách, rozrušení, hojí následky zranění, odmítnutí.

Na pokožce stahuje a uzavírá, zaceluje a čistí.

Levandule

Obnovuje psychickou rovnováhu, dodává pocit péče a bezpečí, pomáhá se strachy, traumaty, šoky, při nespavosti, uvolňuje bolesti (menstruační, chladné revmatické, svalové, hlavy, zad), rozhýbává lymfu, antiseptická na dýchací cesty i trávicí trakt.

Výborná na hojení pokožky – rány, spáleniny, štípance, pomáhá na svědění a suchý ekzém.

Palmorůžová

Jemná vůně ženské transformace, vnáší soulad mezi rozum a cit, uvolňuje, uklidňuje, osvěžuje, pomáhá snášet změny a odloučení od blízkých osob, dodává nadhled při nervozitě a napětí.

Pomáhá regeneraci buněk, je antibakteriální a protizánětlivá, užívá se na kožní obtíže – ekzém, akné, záněty, lupenku, podporuje hojení ran, posiluje dělohu.

 

Zdroje a použitá literatura:

Skripta Institut aromaterapie.

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

Sdílet