Pačuli je vůní stability, buď ji miluješ nebo nesnášíš

Pačuli je vůní stability, buď ji miluješ nebo nesnášíš

Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.

Pačule vonná (Pogostemon cablin) je rostlina proslulá svou nezaměnitelnou zemitou vůní. Vůní natolik specifickou, že ji buď milujete nebo nemůžete ani cítit… Nic moc mezi tím. Ovšem pokud potřebujete najít v životě i v těle stabilitu a posílení, pak je pačuli dobrou volbou. Uklidňuje i stimuluje, je typickým harmonizačním prostředkem. Navíc má vysoce regenerační účinky na pleť a pomáhá rychlejšímu růstu nových buněk. A jestli vám její typická “zatuchlinka” zrovna nevoní, schovejte ji do směsi. Protože účinky jsou nedocenitelné. Skvělé spojení je třeba s gerániem, pomerančem či kardamomem

Výrazné aroma pačuli odhánělo v dřívějších dobách škůdce od kašmírských šálů dovážených do Evropy a dodnes platí za účinný repelent. Pačuli léčila hadí uštknutí i podněcovala k vášnivému milování. V éře hippies zase olejíček s pačuli překrýval charakteristický odér marihuany a chránil před “zvědavostí” policie.

Pomoc v těžkých dobách

Nejcennější na pačuli je její působení energetické. Je teplá, sladká a uzemňující. Tato kombinace dělá mimořádně dobře naší roztěkané a zaměstnané mysli. Pomáhá i v případech, že mentální problémy přerostou do fyzických. Například když přepracování a chronické úzkosti oslabí imunitu nebo zažívání. Přiřazuje se k elementu Země, ztělesnění harmonie a rovnováhy.

Všechno se na vás valí a nevíte kudy kam? Pačuli dodává sílu zdolat strádání a překážky. Podporuje konstruktivní myšlení a průbojnost. Pomáhá pochopit a zvládnout nepříjemné stránky života. Posiluje koncentraci a klid založený na přijetí pravdy. I když ji nechceme slyšet.

Jako bylinné léčivo byla známa v ajurvédském lékařství, tradiční čínské medicíně i ve staré Evropě.

Pačuli, ona nebo on?

Významná je jako afrodiziakum, otevírá spodní čakry. Dovede nás spojit s vlastním tělem a zbavit se odsuzování a hodnocení, odstraňuje sexuální úzkost. Hodí se lidem, kteří pořád něco rozebírají, bez ustání jsou zahlceni myšlenkami a ztrácí tak kontakt se svým tělem, na němž jejich zatížená hlava sedí.

Chcete vědět víc? Prosím pokračujte přímo na Kouzlo vůní…

Chybí vám občas pod nohama pevná půda? Čichněte si pačuli

 

Sdílet