Knihy o vykuřování, která by mohla být ta pravá právě pro vás?

Knihy o vykuřování, která by mohla být ta pravá právě pro vás?

U každé knihy na trhu si můžete přečíst anotaci vydavatele. Ale v té se často nedozvíte některé důležité věci, třeba v čem je kniha slabší, kde se autor tolik neorientuje apod. Já si radši na věci před koupí sáhnu. Nejinak je to u knížek, prolistovat, prohlédnout obrázky, očichat, pokochat se. Prostě trochu to na sebe nechat působit. Všechny knihy ze seznamu jsem pročetla, většinu mám i doma a často po nich sahám. Beru je na kurzy, abyste do nich mohli nahlédnout. V mých komentářích shrnuju pro i proti, pokouším se nastínit, komu asi ta která bude nejlépe vyhovovat.

Jen některé tituly už jsou rozebrané, takže třeba pátrat v antikvariátech či knihovnách. Pro vaše snadné hledání je u každé knížky uvedeno ISBN a taky anotace od vydavatele. Na dvě knihy ze seznamu jsem už psala obsáhlé recenze na Kouzlo vůní, takže přikládám odkazy. Budu ráda, když vám můj přehled pomůže sáhnout po té pravé.

Magická kuřidla, Josef Veselý

Anotace vydavatele:
Praktická příručka pro hermetiky, která se zabývá nejen účelem vykuřování v rituální magii, ale obsahuje také nejdůležitější informace o vykuřovacích látkách (včetně nezbytného botanického minima) a reprezentativní soubor předpisů na přípravu osvědčených magických kuřidel.
ISBN: 80-7207-123-8

Knížka, která vyšla v roce 1998, je plná magických receptů a praktik. Autor je uznávaná a známá okultní osobnost. Knihu nevlastním, kdysi jsem ji četla, na mne je v ní té magie až moc… Ale setkání s jejím autorem osobně je jedna z událostí mého života, které mě navedly do světa vykuřovadel. Velmi osobitá persona je tenhle pán. Nikdy na něj nezapomenu. Proto jeho knížku uvádím na začátek.

Nicméně pro praktické použití vykuřovadel v dnešní době (obzvlášť pro začátečníky) vám toho mnoho nedá. Spíše se hodí pro adepty tajných nauk a vyznavače alchymie a magie na pokročilé úrovni.

Kompletní kniha kadidel, olejů a lektvarů: encyklopedie magických prostředků, Scott Cunningham

Anotace vydavatele:
Tento magický receptář předního autora wiccanské tradice uvádí do výroby okultních bylinných produktů. Seznamuje s prastarými návody na přípravu magických olejů, kadidel, odvarů, bylinných koupelí, solí, rituálních mýdel, talismanů, ale i tinktur a inkoustů, jež vám pomohou proměňovat obyčejný život v opravdu kouzelný prožitek. Naučíte se pravidlům na vytváření vlastních receptů, návody na míchání i umění, jak nahrazovat těžko sehnatelné ingredience. Proniknete také do tajemství, jak poznávat energie rostlin, květin a stromů a jak se naučit s nimi komunikovat. Toto rituální bylinářství je darem našich dávných předků – starobylým uměním doteku s přírodou.
ISBN: 80-7336-060-8

Naopak tahle knížka, i když se tváří hodně „čarodějnicky“ je skvělá. Její autor byl známou osobností novodobých pohanských kultů Vicca. Jeho přístup je přímý, jednoduchý a k přírodě velmi uctivý. Jeho magie je praktická a přizpůsobená dnešku i našim možnostem například ohledně dostupnosti vykuřovadel a dalších ingrediencí. Kniha mne vlastně velmi příjemně překvapila svou praktičností v magickém světě, kde to nejhlavnější je vlastní energie a záměr vytváření „kouzel“.

Jako prémie najdete v knize kromě velkého množství receptur na vykuřovací směsi k všemožným příležitostem také směsi éterických olejů a další některé velmi zajímavé receptury na různá kouzla. Receptů je obrovská řada, ale nenajdete tady popisy jednotlivých vykuřovadel a jejich účel. Tady jde opravdu hlavně o směsi a kombinace, včetně toho, jak nahradit něco, co vám doma chybí.

Doporučuji obzvláště, pokud vás lákají pohanské svátky a tradice a máte blízko k rostlinné magii a kouzlům. Ale vědečtější vysvětlení tady nehledejte. Autor vychází hlavně sám ze sebe a ani reálné historické informace tady nejsou.

Praktická kniha vonných dýmů, Franz X.J. Huber a Anja Schmidt

Anotace vydavatele:
Více než sedmdesát nejrůznějších receptů na složení vonných směsí, které vám pomohou cítit se lépe v každé životní situaci. Obsažen je malý lexikon, ve kterém jsou jednotlivé substance představeny a zároveň je krátce nastíněn jejich typický účinek.
ISBN: 80-7336-102-7

Nejspíš první a nejvíc praktická kniha, co v češtině vyšla. A já si ji pořídila jako poslední. Vřele doporučuji začátečníkům, mírně i více pokročilým. Je opravdu do praxe a do života, je v ní v podstatě všechno důležité. A je v ní cítit velká láska i respekt k síle vykuřování a tradicím s ním spojeným. Já si navíc cením velkého rozhledu a znalostí a schopnosti je kvalitně a smysluplně předat čtenáři.

Autoři v první části rozebírají teorii, historii, základní vybavení, ale i vonné tyčinky. V další části pak pěkně podrobně různé příležitosti či podoby rituálů a k nim vhodná vykuřovadla. Dozvíte se i propojení s planetami a znameními zvěrokruhu. Vše doplněno řadou receptur.

Nakonec je pak skvělý lexicon jednotlivých vykuřovadel, jak exotických, tak z místních rostlin, celkem profil 72 rostlinných vykuřovacím materiálů. Informací je tak akorát stravitelně a jsou zajímavé a praktické. Ke knize se určitě budete vracet, já to dělám. A vždy v ní najde něco nového, zajímavého.

Vykuřovadla. Dech draka. 72 rostlinných portrétů: etnobotanika, rituální a praktické využití, Christian Rätsch

Anotace vydavatele:
Již před desítkami tisíci lety lidé objevili fascinující moc vykuřování. Poznali, že mnoho různých rostlinných produktů, ať už to jsou byliny, větve jehličnatých stromů, pryskyřicí nasáklé dřevo, mají nejenom různou vůni, ale také různé účinky na jejich psychiku, že dovedou dokonce ovlivňovat jejich zdraví, dokáží vyléčit nemoci. Od této chvíle se datuje počátek pradávné tradice, která se rozvinula v úžasné umění práce s vykuřovadly, umění, na které naše moderní civilizace poněkud pozapomněla, ale které se s potřebou (současného člověka) návratu k přírodě, návratu k víře, stává znova aktuální.

Autor knihy, Christian Rätsch, etnolog, etnobotanik a etnofarmakolog, se vykuřovadlům v této bohatě ilustrované knize věnuje z hlediska botaniky, historie, tradic a rituálů, i farmakologie.
ISBN: 978-80-905766-8-1

Recenze knihy: Dech draka, vykuřovadla podle etnologa Rätsche (celý článek TADY…)

Počítejte s tím, že vám v knihovně bude zaujímat čestné místo. Je krásná až majestátná (21,5 × 30,5 cm). Vřele ji doporučuji všem, kdo už po cestě vykuřovaní kráčí. A také zájemcům o hlubší pohled na svět rostlin, jejich energie a historii jejich rituálního používání.

Chcete-li se s vykuřováním teprve seznámit, zajímá vás praktická stránka, zkrátka jste-li v tomto oboru začátečník, pak s touhle „bichlí“ ještě počkejte. Na vaše otázky nejspíš neodpoví. Nebo do ní někde nahlédněte, půjčte si ji apod. Sami uvidíte. V recenzi zkusím shrnout pro a proti, včetně toho, proč já osobně ji otvírám skoro každý den od první chvíle, kdy ke mně dorazila. A bylo to brzy po jejím vydání!

Dech draka, mozek nebes, potrava bohů

Takhle pojmenovávají vykuřovadla různé kultury historie. Asi cítíte tu důležitost i posvátnost. Tak taky Christian o vykuřovadlech píše. S úctou, respektem, ale i vědeckým zaujetím, přece jen jeho povoláním je etnobotanika. Často pobýval mezi různými etniky a zkoumal jejich přístup k rostlinám. Hlavně tedy těm psychoativnějším…

V knize taky o vybraných podrobně píše. Většinou jsou z logických důvodů v ilegalitě. A taky je neseženete v obchodech s vykuřovadly. Ale proč si o nich něco nepřečíst, když jsou součástí vykuřovadlové historie lidstva, nezanedbatelnou součástí.

Sama jsem ho poznala jako autora knih o konopí a hodně mě svého času svým přístupem ovlivnil ve vnímání sil, jakými byliny disponují. Je také propojen s Wolfem-Dietrem Storlem, navzájem se ve svých knihách často citují. To o jeho přístupu mnohé napoví.

Co v knize najdete

Je rozdělena do dvou částí. První shrnuje historii a různé přístupy k vykuřování. Do detailů zde zjistíte mnohé o vztahu k vykuřování ve třech kulturních centrech jejich spotřeby:

  • Antickém světě včetně starého Orientu
  • Indickém subkontinentu včetně Himaláje
  • Mezoamerice

Zajímavosti zmíní autor o jemném a specifickém přístupu v Číně a Japonsku i naší středověké až novověké Evropě. Druhá obsáhlá část je právě oněch 72 rostlinných portrétů nebo také Lexikon kouřových látek. A sem já často chodím pro rady.

Léčivé vykuřování: Vonná lékárna pro zdravé tělo, Annemarie Herzog

Anotace vydavatele:
Ať už se jedná o bolesti hlavy, ženské bolesti nebo vysoký krevní talk: Naši předkové věděli, jak mohou vyléčit své tělesné zdravotní potíže s pomocí síly bylinných vykuřovadel. Samozřejmostí bylo jejich tradičních využívání v podobě vykuřovacích roušek nebo vykuřovacích podnožek. Annemarie Herzog, expertka na vykuřování bylinami, získala toto prastaré vědění od své babičky – a dnes je sdílí s námi ostatními prostřednictvím této knihy.

Přehledná příručka nabízí všechny potřebné informace ke stovce dnes nejběžnějších zdravotních potíží a k odpovídajícím vykuřovadlům a nabízí také informace a rady k duševnímu pozadí nemoci.
ISBN: 978-80-7336-889-0

Tahle nevelká kniha by klidně mohla být ještě menší. Jak to? No mne osobně nejdřív zklamala, ale aktuálně po ní vlastně dost sahám, speciálně pokud hledám informace o našich středoevropských bylinkách k vykuřování.

Co je na ní nejcennější je právě seznam jednotlivých bylinek a doporučení k léčebnému vykuřování. Přístup autorky mi jinak moc sympatický není. Mimo jiné uvádí, že nedoporučuje míchání směsí čtenářům, ale je možné si hotové směsi u ní v Německu objednat. Také mnohokrát zmiňuje, že chystá další tituly, např. O vykuřování pro duševní problémy. Kniha je prostě protkána mnoha obchodními sděleními. O jednotlivých bylinách se kromě stručného přehledu na kterou potíž jsou, nic dalšího nedozvíte.

Ale jedinečný je právě přehled našich středoevropských bylinek, které většinou známe a používáme. Knížka je fajn jako doplněk k některé jiné, kde jsou informace víc do hloubky.

Andělé a Duchové rostlin: Šamanská spirituální cesta, Thomas Kinkele, Petra Arndt

Anotace vydavatele:
Léčivá tajemství velkých léčitelů a šamanů mají svůj základ v rostlinách. Jsou darem přírody, s jejíž pomocí se můžeme uzdravit. Prostřednictvím rostlinných pomocníků můžeme tato tajemství objevit. Tato sada popisuje jednotlivé karty rostlinných pomocníků a otevírá brány vůní, které nás na cestě našich zkušeností spojují s rostlinnými bytostmi. Pomohou nám projevit naše přání a potřeby, které budeme moci zaznamenat díky přímému poselství obrazů, jež najdeme na kartách. Rituály vykuřování a využívání éterických olejů posilují působení na tělesnou i psychickou oblast. Nabízí se nám zde jedinečný přístup k léčivé síle rostlin.
ISBN: 978-80-7336-606-3

Vykládací karty s knihou jsou mojí denní pomůckou. Krásná a odpovědná práce autorů s duchem rostlin. Mám moc ráda. A všude doporučuji. Výborné je, že v tomhle balíčku karet objevíte bytosti ze světa éterických olejů i vykuřovadel. Používám spíše karty než knihu s výkladem, ta je na mne trochu nedobře přeložená, v podstatě nejvíc říkají hesla přímo na kartách.

Pokud máte vůně rádi, nějakým způsobem k vám promlouvají, pak určitě oceníte i tyhle kartičky.

Ať jste začátečník nebo pokročilý, ať vykuřujete často, nebo jen zcela výjimečně, přijměte pozvání na některý můj kurz, workshop či přednášku…

Snažím se otvírat dveře do magického a nekonečně fascinujícího světa rostlin. Který vnímám (podobně jako Indiáni) jako Zelený lid, jako naše přátelé a pomocníky. Ne nadarmo se říká Matka Příroda…

Vykuřování prakticky a ze života, tak se snažím tuto pradávnou techniku představovat. Propojte se se mnou v FB skupině. Dozvíte se o všem zajímavém ze světa vonných dýmů.

Čarovná moc rostlin, Wolf-Dieter Storl

Anotace vydavatele:
Rostliny nejsou jen zdrojem výživy a kyslíku. Jsou to jedinečné osobnosti. Dotýkají se našeho vnitřního světa, naší duše a obdarovávají nás inspirací a sny. Každý člověk má své „rostlinné spojence“ – to znají přírodní národy a znali to i naši evropští prapředci. Kostival a tříštivá zlomenina klíční kosti, rulík jako zkouška věrnosti – to jsou jen některé z pozoruhodných zážitků a příhod s rostlinami, které Wolf-Dieter Storl poutavě líčí v této knize. Zprostředkovává tak čtenářům svůj osobitý vztah ke světu bylin – a může inspirovat k vlastnímu živému propojení s rostlinami i každého z nás.
ISBN: 978-80-906629-2-6

Recenze: Čarovná moc bylináře Wolfa-Dietra Storla (celý článek TADY…)

Článek má být recenze na knížku Wolfa-Dietra Storla Čarovná moc rostlin. Ale vlastně bude trochu vyznáním lásky. Protože tenhle originální člověk s úžasným pohledem na svět rostlin mi učaroval, od prvního objevení na mě působí jako zjevení. Jeho knihy doporučuji, kudy chodím a na každou ještě nepřečtenou se těším jako děcko.

Před pár lety vyskočil ze seznamu knižní nabídky titul Bylinářské tradice moudrých mužů a žen aneb hlubší pohled do světa bylin. A bylo vymalováno, jak se říká. Autora jsem neznala, knihu objednala a po prvních pár větách jsem se zamilovala. Nejen do neuvěřitelně moudrého a vědoucího pohledu očí autora, ale hlavně do jeho způsobu, jak rostlinný svět vnímá a popisuje.

Rostliny si nás hledají

Ten pocit, že mluví z duše, z té svojí i z té rostlinné. A to, jak mluví, to zas promlouvá k duši mojí. Nějak mi potvrzuje, co říká můj vnitřní hlas, co se mi zdává ve snech, co jsem cítívala jako dítě na zahradě nebo v lese.

Rostliny tě hledají. Hledají člověka, tak jako člověk hledá domácí zvíře, s nímž by mohl zahnat nudu a zažít radost.“

Jedna z nosných myšlenek jeho knih je, že lidé a rostliny jsou spolu propojeni, potřebují se a pomáhají si. V ideálním případě. A podobně jako se říká, že když je žák připraven, učitel se najde, tak i člověk, je-li otevřený a přijímající, najde tu pravou rostlinu na své neduhy. Říká Storl.

Magické rostliny: aneb Byliny od A do Z, Anna Franklinová, Susan Lavenderová

Tahle kniha se už téměř nedá sehnat. Je mojí velmi oblíbenou a často po ní sahám. Pokud na vás někde někdy vyjukne, neváhejte, pořiďte jí. Je to taková bible rostlinné magie, včetně léčivých využití mnoha posvátných rostlin z naší oblasti. Autorkám je blízká keltská tradice, nicméně mnoho zvyků a rituálů zde popisovaných se objevovalo i na našem území.
Knížku vám ani nevyfotím, protože mi ji kdysi dost neesteticky okousala moje malá fenečka. Nicméně na funkci to vliv nemá… 🙂

A něco navíc

Dvě knihy které mne zklamaly, koupené přes internet, takže neprohlídnuté, neočichané…

Posvátné bylinky, 40 léčivých rostlin pro zlepšení nálady a zdraví.

Knížka, kde je toho opravdu málo a k tématu posvátnosti rostlin téměř nic.

Energetická očista domova. Jak pomáhají bylinky a andělé.

Přístup zjednodušený, čistě ezoterický, ale bez podložených zkušeností. Prostě povrchní a slabé. Pro mne.

A ještě jednu knížku mám v záloze. Astrologie rostlin. Pořízená v akci za super cenu. Vypadá velmi zajímavě, jen jsem ještě nenašla dost klidu a času na její studium.

Sdílet