Pupalkový olej, poklad do ženské domácí lékarničky

Pupalkový olej, poklad do ženské domácí lékarničky

Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.

Pupalka, lat. Oenothera biennis, je známá léčivka se Severní Ameriky. Její olej je speciální hlavně vysokým obsahem vzácné kyseliny gama-linolenové (GLA). Tu jen tak někde nenajdeme a je velmi důležitá pro zdraví mnoha tělesných orgánů. Olej je doporučován a úspěšně užíván na spoustu potíží, asi nejvíc na hormonální nerovnováhy a různé typy ekzémů.

V Evropě se rozšiřuje od 17. století, je odolná a roste prakticky kdekoli. Její příbuzní se objevují i v Číně, kde je nejspíše také nejdéle známa svými léčivými účinky. Je jednou z kompletně využitelných rostlin a těch si lidstvo vždy považovalo. Původ pupalky sahá až 70.000 let zpátky. Semínka pupalky se nacházejí v půdě i po 80 letech.

Anglické jméno “ Evening Primerose“ (večerní petrklíč) dostala podle kvítků, která rozkvétají navečer a jen na jeden den. Indiánům pomáhal na lovu její specifický a celkem výrazný odér, potřeli s ní mokasíny a zvěř necítila lidský pach.

Líbilo by se vám zažít rostlinné oleje na vlastní kůži? Zvu vás na kurz! Společně testujeme kolem 25 různých druhů, mažeme, ochutnáváme, povídáme si o nich…

Pupalkový olej je žlutavé barvy, není příliš stabilní. K zakoupení doporučuji co nejkvalitnější formu (bio, LZS, neupravený). Ale tento nebude nejlevnější, s tím počítejte. Nepořizujte rafinované, odbarvené či vůně zbavené (deodorizované) verze, ochudili byste se o mnohé poklady tohoto zázraku.

Pravda je, že chuť a vůně toho oleje je výrazná a osobitá. Obzvláště u vnitřního užívání to může odradit odhodlané pečovatele o vlastní zdraví. Ale jde to zahladit. Poradím jak.

Jak napovídá nestabilita oleje, je zásobárnou nenasycených mastných kyselin (NMK). Je skvělým zdrojem již zmiňované GLA, obsahuje ji ještě například olej z brutnáku. Tato NMK je natolik unikátní svým působením , že si k ní toho řekneme víc, určitě se vám něco bude hodit.

Terapeuticky se GLA využívá:

  • při potížích s krevním oběhem, sníženou srážlivostí krve
  • při ekzémech, problémech se suchou a svědící pokožkou
  • proti stárnutí pleti
  • při nervových poruchách a pomalém trávení
  • při PMS a dalších nerovnováhách hormonálního systému
  • roztroušené skleróze, impotenci, hyperativitě, alkoholismu

Chcete vědět víc? Prosím pokračujte přímo na Kouzlo vůní…

Sdílet