Svátky na obzoru? Zlatý začátek sklízení a zemitá podzimní rovnodennost

Svátky na obzoru? Zlatý začátek sklízení a zemitá podzimní rovnodennost

Příroda je cyklická, člověk je cyklický a aromatické poselství rostlin může být netradičním průvodcem těmito přirozenými cykly… Svátky, Bohyně, vůně, to je podtitul seriálu. Inspirací pro něj byla Individualita. Nesmysl? Ne ne, kosmetický kabinet Jany Sládkové Individualita. To ona mne požádala o výběr éterických olejů k hlavním slovanským svátků v průběhu roku. Chtěla svoje klientky i sebe více naladit na koloběh ročních období a kosmetické ošetření povýšit na malý sváteční rituál.

Esence jsem se snažila vybírat podle jejich účinků na pleť, ale i podle energie, jakou z nich cítím. Právě proto, že mají být spojené s Bohyněmi prastarých svátků. Nakonec má každá aspoň tři. Výběr je můj osobní, každý nemusí souhlasit. V článku se věnuji dvěma nastávajícím svátkům – Žně a podzimní Rovnodennost.

Vonný úkol mne tak pohltil, že souběžně s vybíráním jednotlivých olejů, vytvářím postupně i 8 svátečních vykuřovacích směsí. Ty jsou též inspirované otáčejícím se kolem roku a charakterem střídajících se období. A budou o nich samostatné články.

Předchozí „sváteční“ příspěvek o Čarodějnicích a letním Slunovratu…

Zlatavé srpnové Žně slaví začátek sklizně

Živa – Bohyně Matka a její svátek Lammas / Žně na přelomu července a srpna

Barvou žní je zlatá, jako pole po sklizni

Léto je v polovině a zažíná sklizeň. Plody postupně dozrávají, příroda vydává své dary. To je důvod k oslavě. A také k poděkování za štědrost a vyslovení vděčnosti. Ke keltským zvyklostem patřilo časně ráno vyjít na kopec, pozdravit vycházející slunce a prosit o přízeň počasí.

K typickým symbolů patří včely, zralé klasy, mléko a rohatá zvířata, která ho poskytují. Dávání ze sebe a bytí pro druhé, to je Bohyně Živa. Ztělesňuje život, je silou probouzející životní energii, co vibruje v každé buňce a proudí našimi těly i veškerou živoucí přírodou. Živa je nepodmíněnou mateřskou láskou, plodící, rodící a hlavně vyživující. Vždyť právě úroda sklizená v tomto čase bude zásobou pro následující měsíce.

A esence? Pečující a objímající, takové, co v sobě nesou poselství lásky a bezpečí. Aspoň pro mne. Ze skupinky univerzálních éterických olejů sem pro mne svou povahou patří i levandule.

Benzoe

Sladká vůně uklidňuje a konejší, její teplé aroma zahřívá a doplňuje nedostatek lásky, pokud je třeba. Nejedná se o destilovaný éterický olej, ale extraované absolue ředěné v alkoholu. Na fyzické úrovni má silné uvolňující účinky na dýchací systém – antikatarální, antiseptický, expektorační, proti kašli, krčním a plicním infekcím.

Pomáhá na různé kožní potíže – např. akné, ekzémy, lupénku a podrážděnou pokožku. Jen u přecitlivělých jedinců může být dráždivý, doporučuje se test snášenlivosti.

Jasmín

Jde o velmi drahé absolue se silnou vůní, stačí opravdu minimální množství. Vůně je výrazně afrodiziakální, antidepresivní (i na poporodní deprese), harmonizující úzkostné stavy. Tonizuje dělohu, což se využívá při porodech, ulevuje při PMS, řeší bakteriální a virové infekce.

Podporuje hojení a tonizaci pleti všech typů, bývá součástí produktů proti vráskám. Není vhodný pro osoby s kožní alergií a dermatitidou.

Lipový květ vůní láká i léčí

Lípa

Teplá květinová vůně zklidňuje psychiku, působí relaxačně, ulevuje při stresu a přetížení. Lipový květ se tradičně používá na zklidnění dýchacích cest a ke zmírnění potíží při nachlazení, má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, uvolňuje zahlenění.

V péči o pokožku se hodí pro sušší pleť se sklonem k prvním vráskám.

 

 

Zemí vonící zářijová Rovnodennost připomíná nevyhnutelnost změn v přírodě i v životě

Mokoš – Bohyně Země a podzimní Rovnodennost (Dožínky) kolem 22. září

 

Rovnodennost znamená rovnováhu světla a tmy, je chvílí uzemnění a stability. Podzimní okamžik dne stejné délky jako noc ovšem také znamená, že temné síly začínají převažovat a do následujícího zimního Slunovratu se Slunce vzdaluje.

Nastává tmavší polovina roku. Loučíme se světlem, pomalu začínají přípravy na zimu. Deficit světla je třeba nahrazovat. Po časech letní bezstarostnosti i radovánek tady máme období práce na sobě, léčení duše a čištění od temných sil. I proto je tento svátek spojován s uzdravováním a bylinami. Aromaterapie a vykuřování mohou být dobrým pomocníkem a průvodcem.

Liška patří k Bohyní Země

Mokoš – Bohyně Země – je podobou Královny Matky, vyzrálé a moudré ženy, dárkyní i léčitelkou hmotného těla. To ona spřádá nit života a na jeho konci nás opět přijme do své náruče. Je patronkou léčivých rostlin. Bývá obklopena zvířaty žijícími v zemi – liškami, jezevci.

Esence, které mi naskočily při přemítání nad tímto svátkem, jsou všechny silně léčivé, posilující naši imunitu a eliminující její narušitele. Ovšem kromě dobrého zdraví fyzického, je nám třeba i psychické pohody.  A tak přidávám ještě sladký pomeranč, oranžový optimista, který aspoň trochu nahrazuje loučící se sluníčko. A určitě sem patří i esence z univerzální celoroční kolekce – Pačuli a Myrha.

Tea Tree

Pronikavá “čistá” vůně čajovníku pomůže při šoku, únavě, slabosti a úzkostech.

Na úrovni fyzické je téměř “všelékem” – proti infekcím, bakteriím, plísním, virům, parazitům, zánětům, stimuluje imunitu, vyhání různé druhy nachlazení, angíny, střevní virózy, infekce močových cest, opary atd.

Ohledně použití na kůži je (spolu s levandulí) jediným éo, který je možno nanést lokálně neředěný, hojí plísňové a bakteriální kožní infekce, akné, abscesy, afty, dezinfikuje rány, škrábance a kousnutí.

Tymián linalool

Jemnější chemotyp tymiánu vhodný i pro děti a oslabené osoby. Působí jako tonikum na nervy, při únavě i chronické, nespavosti, vyčerpání.

Je antibakteriální, antimikrobiální, antivirový, protikřečový, protizánětlivý, proti parazitům, na bronchitidu, zápal plic, virózy, záněty (středního ucha, močového měchýře, prostaty, dělohy), infekce zažívacího traktu, svalový revmatismus.

Na kůži hojí bradavice, lupénku, suchý ekzém.

Elemi

Jemná sladce exotická vůně, hodí se při meditaci a do parfémů. Je antiseptický, při onemocnění horních cest dýchacích pomáhá rozpouštět hleny, vhodný k rekonvalescenci,

Pomáhá při hojení hnisavých zánětů a ran.

Pomeranč sladký

Pomerančové vůně přináší radost a optimismus

Hodně oblíbený éo, antidepresivní, protistresový, uvolňuje napětí, povzbuzuje, proti apatii a nervozitě, stabilizuje emoce.

Je protiinfekční, protikřečový, podporuje trávení, proti nadýmání.

Ideální přísada do večerní koupele pro zklidnění a relaxaci, pár kapek zředit v malé sklence mléka a nalít do vany.

 

 

Zdroje a použitá literatura:

Skripta Institut aromaterapie.

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

Sdílet